overlay

Tekirdağ Aik İl Koordinatörlüğü

Kapakli Toplum sağlığı merkezi tarafindan Kapaklı Cok Programli Lisesi'ne Akilci Ilac Kullanimi Bilgilendirme Egitimi Duzenlendi. Emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

 • 17309376_290577578042579_7316406001357243415_n.jpg
 • 17308942_290577591375911_6412611893864759894_n.jpg

 


    Tekirdağ’da Tabip Odası tarafından 14 Mart Dünya Tıp Bayramı vesilesiyle kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışanların katılımı ile futbol turnuvası düzenlendi.
  
Süleymanpaşa ilçesi Değirmenaltı Mahallesi’ndeki halı sahada ilk müsabakası yapılan turnuvada, Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından akılcı antibiyotik kullanımına dikkat çeken bir pankart açıldı.
16602420_272974223136248_7738042412096556723_o.jpg

    
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Dönmez de, turnuvanın 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle düzenlendiğini belirterek, “İlk maç Çorlu Ağız Diş Sağlığı Merkezi ile Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü arasında yapılacak. Bu bir kaynaşma, bir araya gelme ortamı. Bu soğuk havada buraya gelen tüm sağlık çalışanları arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu turnuva vesilesiyle de akılcı ilaca dikkat çekelim dedik. ‘Akılcı antibiyotik kullanalım, gerekmedikçe kullanmayalım’ mesajını bu platformda da vermek istedik” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ AKILCI İLAÇ KULLANIMI İL KOORDİNATÖRLÜĞÜNÜN KURULUŞ VE AMACI

 

    Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017 kapsamında, etkin yapılanmanın ve merkez teşkilat ile koordinasyonun ve işbirliğinin sağlanması amacıyla 03/03/2014 tarihinde Tekirdağ Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü kurulmuştur.

Tekirdağ Akılcı İlaç Kullanımı Ekibi; İl Koordinatörü İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa KİRAZ, İl Sağlık Müdürlüğü İl Temsilcisi Sebahat BAĞRIYANIK, Aynur GÜNDOĞDU, Halk Sağlığı Müdürlüğü Temsilcisi Dr. Egemen YAVAŞ,  Şube Müdürü Ahmet GÜL ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Temsilcisi Eczacı Ahmet ÜMİT’ten oluşmaktadır.

         DSÖ önerileri doğrultusunda Akılcı İlaç Faaliyetlerini destekleyecek faaliyetlerin yürütülmesi için koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması; hekim, eczacı, yardımcı sağlık personeli, halk ve ilaç sektörüne yönelik Akılcı İlaç Kullanımı konusunda davranış değişikliği oluşturmak; etki edilen taraflarda konu ile ilgili farkındalık, bilgi ve bilinç düzeylerini artırmak.

 • FB_IMG_1479382013824.jpg
 • 20161118_103434.jpg
 • IMG-20161116-WA0014.jpgHalk Sağlığı Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimi

 

 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg


GRUP A STREPTOKOK VE AKUT FARENJİTTE HIZLI TANI KİTLERİNİN KULANIMI

Sunum için GRUP A STREPTOKOK VE AKUT FARENJİT TIKLYINIZ.SAĞLIK BAKANIMIZ SN.RECEP AKDAĞ AKILCI ANTİBİYOTİK KULLANIMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA AKILCI ANTİBİYOTİK KULLANIM KONUSUNDA DİKKAT ÇEKTİ
 • Afiş 3.jpg
 • Afiş 1.jpg
 • Afiş 2.jpg


 Neden Akılcı İlaç Kullanımı

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir insanlık hakkı olarak sağlık ve sağlığa erişmekte eşitlik ilkesinden hareketle, ilaca erişebilirliğin uzun vadeli ilaç politikalarının ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi gerektiği sonucuna varmıştır. Daha geniş bir çerçeveden bakıldığında bu konu tüm sağlık politikasının bir parçası  olarak değerlendirilmiştir.

Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması,  ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları başlatılmıştır.

1985 yılında Nairobi’de yapılan DSÖ toplantısı AİK çalışmaları için başlangıç sayılmaktadır. AİK, DSÖ tarafından; kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, ilaçların % 50′sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur.

Bir endikasyon için uygun ilaç, etkililik, güvenlik, uygunluk ve maliyet kriterleri dikkate alınmışsa akılcı olarak seçilebilir.

Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı,  hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer (Medya, Akademi vb.) gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir.